Első cél: hormonális egyensúly

Első cél: hormonális egyensúly

A különböző tápanyagok különböző módon befolyásolják a hormonszintet. A Zóna-diéta koncepciója különösen az alábbi, táplálkozással szabályozható hormonokat veszi tekintetbe:

  • Inzulin
  • Glukagon
  • Eicosanoidok

Az inzulin-kontroll a Zóna-diéta legfontosabb célja. Ennek a hormonnak az a feladata, hogy az olyan tápanyagokat, mint a glükóz (cukor), a sejtekhez szállítsa. Ott vagy közvetlenül felhasználódik, vagy tartalékként glikogén vagy zsír formájában tárolódik. A tároló hormonként nevezett inzulin csökkenti a vércukorszintet. Azok az élelmiszerek fokozzák leginkább az inzulin kibocsátást, melyek főleg cukrot vagy keményítőt tartalmaznak. Az inzulinfelesleg ezen kívül negatív hatással van bizonyos eikozanoidok termelődésére.

A glukagon az inzulinnal ellentétesen működik: mobilizálja a felhalmozódott energia-tartalékokat és növeli a vércukorszintet. Azok az élelmiszerek okozzák a glukagonkibocsátást, melyek főleg proteineket/fehérjéket tartalmaznak.

A glukagon az inzulinnal ellentétesen működik: mobilizálja a felhalmozódott energia-tartalékokat és növeli a vércukorszintet. Azok az élelmiszerek okozzák a glukagon kibocsátást, melyek főleg proteineket/fehérjéket tartalmaznak. Az eikozanoidok olyan hormonok, melyek nagyon erősen hatnak a sejtekre és a testi folyamatainkra, tehát gyakorlatilag minden szervre, minden szövetre és testi funkcióra. Dr. Barry Sears szerint a különböző eikozanoidok, melyek gyakran egymással ellentétes feladatot kapnak a szervezetünkben, két csoportra oszthatók, a „jó” és „rossz” eikozanoidokra. Ezek a következő tulajdonságokkal rendelkeznek:



Jó eikozanoidok Rossz eikozanoidok
- A vért hígítják - Trombózishoz vezetnek
- Tágítják a véredényeket - Szűkítik a véredényeket
- Tágítják a hörgőket - Szűkítik a hörgőket
- Csökkentik a fájdalomérzetet - Növelik a fájdalomérzetet
- Stimulálják az immunválaszt - Elnyomják az immunválaszt
- Javítják a szellemi teljesítőképességet - Rontják a szellemi teljesítőképességet
- Gyulladásgátló hatásúak - Gyulladásfokozó hatásúak

Az eikozanoidok feladata a hormonrendszer felügyelete. Észlelik az inzulinfelesleget és úgy reagálnak rá, hogy az elsősorban negatív tulajdonságokkal bíró ún. „rossz” eikozanoidok termelését fokozzák. Az eikozanoidokat többszörösen telítetlen zsírsavakból, pl. esszenciális omega-3-zsírsavakból állítja elő a szervezet. A felvett telítetlen zsírsav hatással van a nevezett eikozanoidok alkotóelemeire. Az eikozanoidok feletti kontroll a Zóna-diéta végcélja, mely bizonyos zsírokat, mint pl. halolaj vagy olívaolaj előtérbe helyez, mivel azok elősegítik az ún. „jó” eikozanoidok termelődését. Az omega-6 zsírsavból, az arachidonsavból (AA) származó eikozanoidokhoz ellenben „rossz” tulajdonságokat társítanak. Ezek elősegítik a véralvadást, és ezzel növelik a trombózisok esélyét, valamint gyulladásfokozó hatással vannak a sejtekre.


Hormonális egyensúly grafikon

Glukagon

A hasnyálmirigy által termelt hormon. Ez a hormon szabályozza a májban tárolt szénhidrátok kiválasztását, hogy energiájukat a test a keringésben felszabadítsa.

Inzulin

A hasnyálmirigy által a vércukorszint emelkedésére reagálva a vérplazmába kibocsátott hormon. Ez a hormon felelős az izomsejtekben történő szénhidrátfelvételért, és ellátja azokat energiával rövidtávú felhasználás vagy tárolás céljára. Egyidejűleg megakadályozza, hogy azok energiatárolói leépüljenek. A túl magas inzulin értékek tehetők fő felelőssé Dr. Barry Sears szerint az öregedési folyamatokért.